Nasi graficy poradzą sobie z większością problemów, jednak aby uniknąć dodatkowych kosztów, podajemy kilka podstawowych informacji.

Podczas przygotowania pracy proszę pamiętać, aby wszystkie teksty były zamienione na krzywe, a jeżeli są tam stosowane efekty typu przezroczystość, lens itp. proszę je sprowadzić do jednej, płaskiej warstwy bez efektów*. Aby uzyskać pewność, że wydrukowana praca będzie kolorystycznie odpowiadała projektowi, proszę używać palety kolorów CMYK, chociaż oczywiście wydrukujemy zarówno z RGB jak i Pantone. Do druku najchętniej przyjmujemy formaty kompozytowe (nie rozseparowane): *.pdf, *.eps, *.ps, *.ai, *.cdr lub bitmapowe *.jpg, *.tif, *.psd itp.)**. Prosimy nie dodawać do pliku automatycznie generowanych dodatków typu: skala desynometryczna, informacja o pliku, pasery itp. - natomiast proszę zaznaczać znaczniki cięcia. Jeżeli w jednym pliku jest cała praca (np. katalog, książka itp.) i występują w niej strony niezadrukowane (vacat), prosimy je również umieszczać w pliku. Sugerowana rozdzielczość bitmap to 300 dpi, proszę zapisywać bez kompresji lub z kompresją bezstratną typu lzw lub zip (przy formacie *.jpg proszę zapisywać z maksymalną dostępną jakością). Wyjątkiem są te prace, gdzie zamieniono drobny tekst na bitmapę - wtedy proszę używać rozdzielczości ok. 400-450 dpi. W przypadku druku cyfrowego nadrukowania (overprint) nie są potrzebne - nasza maszyna ma praktycznie idealne pasowanie, to samo dotyczy zalewek - oprogramowanie urządzenia robi to automatycznie, bardzo dobrze. Zlecenia przyjmujemy na popularnych nośnikach (CD, DVD, PenDrive), przydzielamy Klientowi miejsce na naszym serwerze FTP lub korzystamy ze wskazanego. Platforma systemowa: PC.
* - w przypadku prac przygotowywanych pod Adobe InDesign i sprowadzonych do formatu *.pdf proszę każdorazowo skonsultować ich poprawność - w niektórych przypadkach wysyłamy Klientowi impozycję do akceptacji.
** - wydruki bezpośrednio spod programów Microsoft Office (Word, Excel, Power Point) oraz pokrewnych typu OpenOffice, StarOffice itp. tylko na odpowiedzialność Zleceniodawcy!


1. Pracę "bez spadów", czyli taką, która posiada niezadrukowany margines z każdej strony proszę przygotować w jednym egzemplarzu, ułożoną centralnie na stronie. Proszę zachować puste marginesy (do linii cięcia) minimum 3-4 mm z każdej strony. Znaczniki cięcia, pasery, skale itp. są niepotrzebne.

     :przykładowa pojedyncza wizytówka:
     :przykładowa ulotka:
Jeżeli przygotowujecie Państwo od razu cały arkusz z np. wizytówkami, proszę przygotowywać je na formacie 450×320 mm, przy obszarze drukowanym 440×310 mm (na takim arkuszu mieszczą się standardowo np. 24 wizytówki - przy formacie 90×50 mm). W przypadku kilku/kilkunastu jednakowych wizytówek zalecamy rozłożenie ich na tym samym arkuszu, jeżeli można drukować je tą samą ilością arkuszy - wtedy docięcie ich do formatu jest bardziej precyzyjne. Proszę w tym przypadku nie zapominać o wstawieniu paserów do cięcia!
     :przykładowy arkusz z wizytówkami:

2. Praca "na spad", czyli taka, gdzie grafika/tło dochodzi do przynajmniej jednej linii odcięcia, proszę przygotowywać dodatkowo z marginesem ok. 3-4 mm i oczywiście zaznaczonymi znacznikami cięcia. Podobnie jak w tradycyjnym druku, nie da się przyciąć papieru idealnie w miejscu gdzie kończy się kolor i zaczyna tło kartki. Kilkumilimetrowy spad pozwala nam obciąć ładnie pracę i zachować jej zakładany format. Także i w tym wypadku preferujemy pojedynczy użytek - kłopot z rozłożeniem na stronie proszę zostawić nam.
     :wizytówka ze spadami:

PAPIER
Drukujemy na dedykowanych podłożach, przy których producent zapewnia praktycznie idealne odwzorowanie, do gramatury 300 g/m2. Jeżeli mają Państwo swój nośnik, proszę upewnić się, że wytrzyma on bardzo wysoką temperaturę utrwalania (ok. 220-240 stopni Celsjusza). Nie drukujemy na papierach głęboko fakturowanych i metalizowanych, ale oferujemy swoje odpowiedniki (np. karton typu "Involine kratka" czy też papiery typu "perła"). Drukujemy także na papierach i foliach samoprzylepnych (w tym przypadku tylko nasze podłoże). Jeżeli dane zlecenie musi być wydrukowane na powierzonym materiale, prosimy o dostarczenie papieru i akceptację wydruku na nim oraz o zwyżkę nakładu o ok. 3-5%. Dla zleceń drukowanych na dostarczonym materiale ustalamy indywidualną kalkulację.

WYKOŃCZENIE INTROLIGATORSKIE
Posiadamy własny park maszynowy pozwalający oddać zlecenie jako produkt finalny. Oferujemy między innymi docięcie do formatu, falcowanie, bigowanie, perforowanie, foliowanie, laminowanie, oprawę (zeszytową szytą, klejoną, bindowaną w plastikowy "grzebień" lub metalową "spiralę", zaciskową). Przy zleceniach oprawianych prosimy pamiętać o marginesie na oprawę oraz konsultować każdorazowo telefonicznie/mailowo jej rodzaj.

KRUCZKI/SZTUCZKI
1. ZDJĘCIA wychodzą "troszkę" lepiej na papierze kredowym, tekst i aple na satynie. W wypadku wątpliwości prosimy przesłać projekt a my doradzimy rodzaj podłoża. Są to jednak niuanse rozróżnianie tylko przez zaawansowanych/doświadczonych grafików, więc jest to uwaga "na marginesie".
2. APLA wyjdzie lepiej (mniej szumów) jeżeli zamienimy ją na bitmapę z opcją wygładzania. Uwaga: zamiana na bitmapę może spowodować minimalną różnicę w kolorystyce, jednak zazwyczaj efekt końcowy wygląda lepiej.
3. Prawidłowo wykonana impozycja pozwala niejednokrotnie na zaoszczędzenie znacznej kwoty za usługę. Prosimy o kontakt w przypadku wątpliwości.
4. :Tutaj: w dziale "DTP" można poczytać jak prawidłowo przygotować pracę do druku - polecamy. W przypadku używania CorelDraw i przygotowywania zlecenia w formacie *.pdf, przydatny okaże się :ten opis:.
5. Jeżeli chcecie przesłać nam gotowy plik do wydruku a Państwa program nie ma możliwości eksportu do wymaganego formatu, można skorzystać z programów, które montują drukarkę wirtualną i pozwalają zapisać pracę jako plik postscriptowy lub *.pdf. Jeden z takich programów to PDF Creator, którego darmową (także polskojęzyczną) wersję można ściągnąć :stąd:. Prosimy pamiętać, że cena za usługę w dużej mierze zależy od formatu wydruku (A-3 = 1,75% ceny A-4), dlatego też w takim przypadku prosimy przygotować pracę jako kompletną impozycję.